(42) 630 00 99 biuro@jenerix.com.pl

Rexillium IV®

Stop nieszlachetny pod porcelanę na bazie niklu

 

Rexillium IV® jest to stop nieszlachetny pod porcelanę.  Ni 62%, Cr 22%, W 11%, Al 2-3%, Si 2-3%,

 

 

 

Technika użycia stopu Rex IV®

  1. Woskowanie: Ściany powinnny mieć grubość ok. 0,3 - 0,4 mm przy woskowaniu a kanały wlewowe 4 mm.
  2. Obcinanie nadlewów: jednopunktowe - bezpośrednio; Wielopunktowe - pośrednio.
  3. Masa osłaniająca: Należy używać masy na bazie fosfatu. Model powinien być pokryty masą osłaniającą nie mniej niż 6 -7 mm.
  4. Wypalanie: Po właściwym czasie tężenia należy umieścić pierścień w zimnym piecu do wygrzewania pierścieni i podnieść temperaturę  do 870°C i wygrzewać przez godzinę. Należy dodać dodatkowy czas przetrzymania dla dodatkowych pierścieni umieszczonych w piecu.
  5. Topienie/odlewanie: Zalecane jest zastosowanie odlewni indukcyjnej lub palnika gazowo-tlenowego z końcówką z wieloma otworami ( taka jak Harris 16-S 1309H). Nie należy używać palnika acetylenowego lub tygla węglowego. Gdy palnik jest gotowy do użycia, należy umieścić stop we wcześniej wygrzanym tyglu i poruszać palnikiem ruchem okrężnym, uważając by całość materiału została ogrzana równomiernie. Dookoła brzegów każdej kostki pojawi się cień tlenków, ale poszczególne kostki pozostaną oddzielne, nie łącząc się w jedną całość. Odlewać gdy cień tlenków zniknie, kostki zaczną tracić kształt i stop będzie drżał pod ciśnieniem płomienia palnika. Należy odstawić do schłodzenia. Stop ten nie wchodzi w reakcję z tyglem i może pozostawić cienką powłokę, którą można łatwo usunąć po schłodzeniu. Kanały należy dobrze oczyścić z masy osłaniającej i mogą być ponownie użyte w proporcji 50% + 50% nowe kostki.
  6. Przygotowanie metalu: Należy opracować odlew używajac frezów i kamieni. Wypiaskować metal za  pomocą tlenku aluminium o średnicy 50µ. Wyczyścić gorącą parą lub w myjce ultradźwiękowej.